بررسی تاثیرات صدا در محیط اداری

مشکل سر و صدا و بررسی تاثیرات آن در محیط اداری

یک محیط کار عالی و کارآمد می تواند یک محیط کاملا ساکت و آرام باشد. برخی از صداهای آرامش بخش در محل کار عبارت اند از صحبت های آرام بین همکاران به صورتی که صدا در محیط بصورت واضح پخش نشود، موسیقی دلخواه افراد حاضر در اتاق، صدای طبیعت زیبا که از داخل پنجره وارد اتاق می شود و …

اگر قصد خرید موکت اداری را دارید و یا می خواهید با مدل های موکت سیزال آن آشنا شوید روی لینک کلیک کنید.

با این حال بسیاری از صداهایی که در یک محل کار بوجود می آیند و یا وجود دارند، نامطلوب است و بر روی عملکرد کارکنان تاثیر منفی می گذارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صدای زنگ گوشی های هوشمند
  • صدای زنگ مکرر تلفن
  • صداهای الکترومکانیکی مانند صدای جاروبرقی
  • صدای صحبت بین همکاران … 

معمولاً ما این گونه صداها را مزاحم و آزار دهنده تلقی می کنیم. اگر در یک محل کار مشترک مشغول هستید و یا با همکارانتان در یک شرکت کار می کنید، باید درک درستی از این مسئله داشته باشید که سر و صدای آزاردهنده چه تاثیری می تواند بر روی عملکرد شما و همکارانتان بگذارد و چگونه می توان با استفاده از راهکارها مشکلات این چنینی را برای همیشه حل کرد.

 

عملکرد صدا و موج صدا را بهتر بشناسید

هر صدایی که توسط یک تولید کننده صدا ایجاد می شود توسط ارتعاش به گوش ما می رسد و ما می توانیم، آن را بشنویم. در فضاهای بسته ما با دو نوع انتقال صدا مواجه هستیم.

صداهایی که در اتاق های دیگر تولید می شوند و با استفاده از هوا می توانند به فضا های دیگر منتقل شوند. معمولا صدایی که به این طریق منتقل می شوند شامل صداهایی مانند صحبت کردن دو شخص با یکدیگر، تایپ کردن سریع با کیبورد، راه رفتن، حرکت دادن اجسام، زنگ تلفن، صدای تهویه نا مطبوع توالت، صدای چاپگر، سیستم های پخش موسیقی هستند!

نوع دیگر انتقال صدا، صداهایی که است که توسط اجسام تولید می شوند. معمولا هر صدایی که توسط ضربات فیزیکی ایجاد می شود با این شیوه منتقل می شوند. ضرباتی که شما با چکش بر روی دیوار می کوبید یا اگر در بیرون ساختمان فرد یا افرادی در حال حفاری یا سوراخ کردن زمین باشند، صدای آن ها با این شیوه منتقل می شود.

اندازه گیری صدا با مقیاسی به نام دسی بل یا dB قابل اندازه گیری است. مقیاس دسی بل نوعی مقیاس لوگاریتمی است که از قوانین ریاضیات پیروی می کند. به عنوان مثال اگر به مقدار 10 دسی بل افزایش صدا داشته باشیم، سطح صدا نسبت به حالت قبلی دو برابر شده است به عبارتی مقداری صدای موجود در محیط دو برابر افزایش یافته است.

مشکل سر و صدا و بررسی تاثیرات آن در محیط اداری

اگر میزان صدای موجود در یک اتاق خواب آرام را اندازه گیری کنیم به مقداری حدود 30 دسی بل می رسد. در حالی که میزان صدای موجود در یک دفتر کار معمولی حدود 50 الی 60 دسی بل است.

مشکلاتی که صدای مزاحم ایجاد می کند

انسان ها به طور معمول روزانه وقت زیادی را در فضاهای اداری می گذرانند. فضاهای اداری که سر و صداهای مزاحم زیادی دارند می توانند بر روی سلامت، میزان بهره وری و رضایت شغلی کارمندان تاثیر زیادی بگذارد. در واقع اگر بخواهیم بصورت ساده تر بگوییم، سر و صداهای مزاحم برای یک کسب و کار  می توانند، ضررهای زیادی داشته باشند.

سر و صدا تمرکز را از بین می برد

اگر بخواهیم طبق آمار و تحقیقات صحبت کنیم در سال 2013 نظرسنجی گسترده ای انجام شد که مشخص کرد، بیش از 60 درصد کارمندان یک سازمان و یا شرکت برای کار کردن و داشتن حداقل بهره وری نیاز به تمرکز دارند.

کارگرانی که در کارگاه ها و محیط های ساختمانی مشغول به کار هستند، نیاز به محیط هایی دارند که حداقل میزان صدا را داشته باشد. شاید انسان ها بتوانند به صداهای ثابت و آرام عادت کنند، اما به طور قطع نمی توانند به صداهای مداوم و شدید عادت کنند. همین موضوع باعث کاهش حجم زیادی از تمرکز کارمندان یک شرکت یا سازمان می شود.

طبق تحقیق هایی که پروفسور گلوریا مارک از دانشگاه Irvine، انجام داده است، بعد از هر وقفه در کار حدود 23 دقیقه طول می کشد تا یک نفر بتواند، تمرکز خود را دوباره بدست آورد.

سر و صدا به سلامت فردی، آسیب می رساند

اگر انسان در معرض سر و صدای زیاد بصورت طولانی قرار بگیرد، دچار مشکلات متعددی می شود. به عنوان مثال می توان به بیماری عروق کرونر، استرس، فشار خون بالا و غیره اشاره کرد.

موکت سیزال

راه حل مشکل سر و صدا چیست؟

جواب ساده است! بهتر است که از آکوستیک خوب برای حل مشکل سر و صدا استفاده کرد. در بیشتر مواقع، معماران و طراحان داخلی جوان که اطلاعات کمی در مورد ضد صداها یا آکوستیک ها دارند، ترجیح می دهند از مواد سخت برای طراحی و ساخت، استفاده کنند که در ظاهر بادوام تر هستند و آسان‌تر تمیز می شوند.

متاسفانه به دلیل آگاهی پایین این معماران، ما شاهد طراحی‌هایی هستیم که در مورد صداها و اثرات منفی آن ها هیچ راه حل منطقی ارائه نشده است. آکوستیک های بد متاسفانه نویز و سر و صدا را می توانند به طرز چشمگیری افزایش دهند و همانطور که در بالاتر اشاره شد، هر چه میزان صدا بیشتر باشد، آسیب های ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند.

در نقطه مقابل آکوستیک های بد، ضد صداهای مناسب و با کیفیت قرار دارند که می توانند میزان رضایت، کارایی و رفاه افراد در یک اتاق یا ساختمان را افزایش دهند. اگر بخواهیم بصورت خلاصه تمامی مطالب مطرح شده در این مقاله را بصورت کوتاه بیان کنیم، باید بگوییم که طراحی که زیبایی شناسی بصری، پایداری و اثر آکوستیک را در طراحی خود مورد توجه قرار می دهد، می تواند تعادل، سلامتی، کارایی و رضایت را در یک فضای کاری افزایش دهد.

با توجه به اینکه موکت های سیزال، عایق و ضد صدا هستند و قادر هستند تا چندین دسی بل کاهش صدا ایجاد کنند، برای کف محیط اداری مناسب هستند.

همچنین برای کاهش بیشتر صدا در فضا، استفاده از لایه‌ای به نام آندرلی در زیر موکت نیز پیشنهاد می شود.

حال چرا سیزال آندرلی را پیشنهاد می‌کند؟