موکت و فرش در فرهنگ و تاریخ ما ایرانیان نقش بسیار پررنگ و مهمی داشته و داردهریک از ما به سلیقه و معیارهای خود، امکان دارد برای خرید آن مدل خاصی را انتخاب کنیم. با توجه به طیف گسترده محیط هایی که می توانیم از موکت به عنوان کفپوش استفاده کنیم، انتخاب محصولی که تمام نیازهای ما را برطرف کند، بسیار مهم است

سیزال از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه برای محصولات خود استفاده می‌کند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای خرید اطلاعات ارزشمندی که در مقاله زیر آورده‌ایم را مطالعه کنید.

فهرست مطالب

موکت و همه چیز درباره آن

 
هماهنگی با دیگر المان های موجود در فضا

بسیاری از ما شاید فقط به طرح و شکل ظاهری موکت و هماهنگی آن با رنگ پرده یا مبلمان با دکوراسیون داخلی توجه می کنیم. اما در مورد همین محصولی که در شبانه روز آن را می بینیم و زیر پاهایمان احساسش می کنیم نکته های بسیار زیادی نهفته استیک کفپوش مناسب علاوه بر کاربردش به عنوان فرش،‌ عایق دما، صدا و جذب تعلیق غبار در فضا است.

موکت و تاثیر بسزای آن در محیط

موکت از منظر زیبایی شناسی و روانشناختی نقش به مراتب مهم تری را ایفا می کندچنین کفپوشی برای فضا مانند لباسی است که با طرح و نقش خود به فضای پیرامون شخصیت منحصربه فردی می بخشد. انتخاب طرح موکت برای سالن پذیرایی منزل یا اتاق خواب یک کودک، دفتر یک شرکت خصوصی یا تالار همایش های یک موسسه می تواند به طور مستقیم بر طراحی داخلی آن فضا تاثیر گذار باشد. در هر صورت شما با این کفپوش دیر آشنا به راحتی می توانید به محیط مورد نظرتان حال هوایی دیگر ببخشید.

مزایا و معایب موکت گزینه های قابل توجهی را شامل می شود. که نسبت به سایر کفپوش های دیگر از جمله پارکت، لمینت یا سنگ نمود بیشتری پیدا می کند. در صورتی که اطلاعات درستی از مزایای و معایب کفپوش های موجود داشته باشیم قطعاً می توان انتخاب بهتری داشت.

در ادامه مواردی را بر شمرده ایم که قطعاً در انتخاب شما تاثیر گذار خواهند بود.

1- بافت های متفاوت، فضاهای متفاوت

موکت های مرغوب دارای بافت های متفاوتی مانند پرز بلند، پرز متوسط و پرز کوتاه؛ اندازه و شکل الیاف منجر به شکل‌گیری بافت های متفاوتی می‌شود از جمله بافت ساکسونی، فریز، بِربِر، کات و لوپ، هر کدام از این بافت ها می توانند ظاهر فوق العاده ای داشته باشند. استفاده از موکت جهت پوشش تمام فضا یا استفاده از آن در کنار متریال های دیگر می تواند به بهبود فضای شما کمک کند.

نبود شکلی از الیاف و بافت در محیط مانند فرش های مدرن مطمئناً هویت یک فضای اصیل را نخواهد داشت. در انتها به این نتیجه می رسیم که می توان با این محصول تناسب های فوق‌العاده‌ای در محیط به وجود آورد.

موکت

2- راحتی

تا به حال حتماً متوجه صدا‌های ناملایم پارکت و لمینت تزئینی بعد از مدتی استفاده  شده‌اید. نکته هایی اساسی وجود دارد که موکت به خودی خود آنها را در هر حالتی حل کرده است. بعلت انعطاف پذیری الیاف این مشکل به راحت ترین شکل ممکن حل می شود.

حس راحتی که موکت می تواند برای افراد بزرگسال و یا نوزاد ایجاد کند، قابل مقایسه با هیچکدام از کفپوش های دیگر نیست. هر زمان که احساس خستگی کردید و نیاز به استراحت داشتید، تنها کافی است روی آن دراز بکشید، بخوابید یا خستگی در کنید.

راحتی موکت

3- موکت، عایق گرما و سرما

موکت یک عایق حرارتی عالی به حساب می آید. در فصول گرم یا سرد سال حس مطلوبی را در محیط فراهم می کند. دمای مطلوب به معنای جلوگیری از هدر رفت انرژی و صرفه جویی در مصرف آن در تمام طول سال می باشد.

به علاوه محصولات سیزال از سیستم گرمایش کف نیز پشتیبانی می‌کند. و شما حتی با وجود سیستم گرمایش از کف نیز به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

موکت عایق گرما و سرما

4- معضل کثیف شدن

استفاده از کفپوشی مانند موکت نیاز به توجه به مسائلی چون کنترل رفت و آمد و مراقبت همیشگی دارد. کسانی که به درستی از آن استفاده کنند می توانند از مزایای آن لذت ببرند ، اما کسانی که بدون داشتن اطلاعات درست تصمیم به استفاده می‌گیرند نیاز است که نحوه استفاده از آن را به مرور یاد بگیرند.

موکت

5-کاهش آلرژی

بحث آلرژی‌زا بودن یا نبودن موکت و کفپوش‌های دیگر، سال‌هاست که مورد توجه است. و افراد با ترس از اینکه ممکن است موجب تشدید آلرژی شود مواجه بوده‌اند. اما  بر اساس تحقیقات انجام شده جواب درست این است که آلودگی روی کفپوش های سخت، مهار نمی‌شود و به عبارتی معلق می‌ماند. در صورتی که موکت های مرغوب از معلق ماندن گرد و غبار و آلودگی های آلرژی زا در هوا جلوگیری می‌کنند. و میزان عوامل تشدید آلرژی را به حداقل می‌رسانند.

موکت

6- آرامش بیشتر

همه ما می دانیم که خاصیت آکوستیک موجب به حداقل رسیدن صداهای اضافی محیط می‌گردد. امروزه فضا‌های شهری ما مملو از صدا‌ها و آلودگی‌های صوتی مختلف می باشد. به این فکر کنید قسمت بسیار زیادی از صداهای ناخواسته محیط را می توان کاهش داد. و  همانطور که همه ما می دانیم محیط آرام تر منجر به آرامش بیشتر در رفتار افراد حاضر در آن خواهد شد.

آرامش با موکت

7- محیط امن تر

برای کسانی که دارای نوزاد هستند. یا خانواده‌ هایی که افراد کهن سال در بین اعضای خانواده دارند. نصب موکت برای کف فضا یا حداقل اتاق ها می تواند بهترین گزینه باشد. به این علت که این افراد نیازمند توجه بیشتری هستند. و قطع به یقین موکت می تواند حوادث ناشی از بی احتیاطی در محیط خانه را به حداقل برساند.

محیط امن تر با موکت

8- قیمت

قیمت و هزینه استفاده از انواع موکت های مرغوب در برخی موارد حتی بیشر از سایر کفپوش ها تمام شود. اما صرف در نظر گرفتن هزینه اولیه خرید موکت ها نمی تواند ملاک انتخاب قرار گیرد. به این علت که ملاک انتخاب درست میزان کیفیت یک کالا و عملکرد آن در دراز مدت است.

خرید موکت مرغوب ضمن سرمایه گذاری و عدم نیاز به تعویض آن در کوتاه مدت، در میزان انرژی های مصرفی تاثیر گذار است، آلودگی های محیطی را کاهش می دهد، صدا های داخل و خارج از محیط را به حداقل رسانده و سلامت و امنیت شما را کنترل می کند.

قیمت موکت

ویژگی های بارز 

ویژگی های بارز محصولات سیزال:

آزمایش های موکت

گذراندن آزمایش های مختلف در راستای استاندارد های جهانی

تنوع موکت

گردآوری مجموعه بی نظیری از طرح ها و رنگ ها

کیفیت موکت 

کیفیت بی مانند و تضمین مرغوبیت کالا

موکت آنتی استاتیک

ویژگی فوق العاده ضد الکتریسیته ساکن

موکت ضد صدا

بهترین راه حلی برای مهار آلودگی صوتی

تنوع موکت

تنوع انتخاب بین بهترین گزینه های متناسب با فضای شما

موکت و صندلی چرخدار

امکان استفاده از صندلی چرخدار 

مقاومت موکت

عدم سایش و کوبیدگی در صورت استفاده درست

موکت عایق صدا

آرامش بیشتر در محیط

موکت روی موکت 

مناسب برای استفاده بر روی پله

استاندارد موکت

دارای نشان استاندارد معتبر محیط زیست

تنظیم دما با موکت

کمک به تنظیم بهتر دمای محیط

همه چیز درباره موکت

 

ویژگی هایی که بر شمردیم هرکدام به نوبه خود می توانند مزیت قابل ملاحظه ای در مقایسه با دیگر کفپوش ها باشند. 

هنگامی که از نزدیک با موکت در تعامل باشید و به صورت روزانه از آن استفاده کنید هر کدام از این ویژگی ها در بهترین حالت است که اهمیت پیدا می کند. 

برای مثال مزیت قابل انکاری مانند مقاومت در برابر سایش و کوبیدگی یکی از مهمترین عوامل در تمیز دادن یک محصول مرغوب با دیگر محصولات می باشد. و این عامل تقریبا مهمترین ویژگی موکت هست که هنگام استفاده مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت.

یا در مورد الکتریسیته ساکن اگر بخواهیم به مواردی اشاره کنیم که در زندگی واقعی برای ما که از موکت استفاده می کنیم می تواند معضل آفرین باشد؛ این ویژگی در واقع همان راه حل نظافت آسان می‌باشد. کسانی تجربه  استفاده از موکت را دارند به خوبی به این نکته واقف هستند که هنگام نظافت روزانه مواردی چون پرز، کرک و مو جذب الیاف آن شده و با استفاده از مکش جاروبرقی قابل جدا سازی نیست و حتماً این کار را باید بوسیله دست انجام داد که کار فوق‌العاده زمان‌بر و خسته کننده ایست.

در مقابل موکتی را تصور کنید که استاندارد عدم تولید الکتریسیته ساکن را دارا می‌باشد، به راحتی نظافت شده و مواردی چون کرک، پرز و مو به راحتی توسط جاروبرقی قابل جدا شدن هستند.

همه چیز درباره موکت

پشتیبان یا بکینگ

پشتیبان موکت برای پایداری ساختاری، حفاظت از الیاف و شکل­ دهی ایجاد شده است. پشتیبان­‌ها سبک­‌های مختلفی دارند و می­‌توانند از مجموعه‌­ای از الیاف­ های طبیعی تا الیاف­ های مصنوعی تولید شود. 

یکی از مهمترین این پشتیبان‌­ها، پشتیبان اصلی موکت می‌­باشد که از مواد سرسخت در هم بافته شده ساخته می‌شود. در زیر انواع مختلف پشتیبان‌های مورد استفاده را بر می‌شمریم. در آخر این نکته را اضافه کنیم که پشتیبان موکت های رول و تایل باهم متفاوت هستند.

موکت

همه چیز درباره موکت

این متریال در حال حاضر یکی از ارزشمند ترین مواد صنعت پتروشیمی به حساب می آید. زیرا PVC ارزان بوده و همچنین بسیار انعطاف پذیر است. یکی از ویژگی های این متریال سختی و مقاومت ذاتی آن است.

bitumen اصطلاحاً آسفالت نیز معنی می‌­شود و به نوعی می‌توانیم از آن به عنوان پشتیبان قیر دار نام ببریم. این پشتیبان پرکاربردترین و قدیمی­‌ترین پشتیبان در صنعت موکت می‌باشد. قیر طبیعی از ماسه­ های نفتی آلبرتای کانادا بدست می­‌آید که اغلب با قیر مصنوعی، که از تقطیر نفت خام بدست می‌­آید، ترکیب می­ گردد.

این پشتیبان از بازیافت موکت­ های تایلی بدست می­ آید. معمولاً 3% از موکت­‌های تایلی بر اثر برش پِرت می­ شوند که از این پرتی‌­ها برای تولید پشتیبان جدید استفاده می­‌شود. این پشتیبان اصلاح شده مدل قیری است که با استفاده از گرما، حالت ارتجاعی داده شده و نرم­تر گردیده است و با استفاده از پشم شیشه مستحکم­ تر شده است دور آن نیز با پلی استر پوشیده می شود.

نام این پشتیبان بر اساس دسی­بل (dB) انتخاب شده است و علت آن این است که برای مقاومت بیشتر صدا و آکوستیک شدن طراحی شده است. به نوعی همان پشتیبان Back2Back ارتقا یافته است.

این مدل پشتیبان اصلی تایل­ های آمریکایی (شرکت Shaw) می ­باشد که به عنوان اولین پشتیبانی است که گواهینامه نقره­ ای استاندارد Cradle to Cradle را دریافت کرده است. که کاملاً قابل بازیافت و بدون PVC می­ باشد. این پشتیبان برای دوام بالا، کارایی بیشتر و بازیافت طراحی و تولید شده است.

یکی از پر استفاده‌ترین پشتیبان­ ها در موکت­‌های رولی، AB یا ActionBac می ­باشد. این پشتیبان نسبت به پشتیبان FeltBac دارای اصطحکام بیشتری است که علت آن، بافته شدن الیاف ­های مصنوعی سخت و پایدار است.

یک پشتیبان منحصر به فرد می‌باشد که از ترکیب یک لایه پشم و یک لایه PP بافته شده است. این پشتیبان بسیار قوی، پایدار و نرم می­‌باشد. گرمایش از کف و عایق صدا را بهبود می‌بخشد و طول عمر موکت را افزایش می‌­دهد.

این پشتیبان حالت اکو شده‌ی FusionBac می­ باشد که 100% از بازیافت بطری­ های پلاستیکی درست شده است و مناسب محیط زیست است.

موکت ­های با پشتیبان ­های ژلی بسیار سخت و مناسب برای مناطق پر تردد هستندکه نیازی به آندرلی نیز ندارد.

برای موکت­ های بافته شده مانند فرش، الیاف در پشتیبان باهم بافته می‌­شوند که دیگر نیازی به وجود 2 پشتیبان نیست به این پشتیبان ها Woven Back می‌گویند.

این پشتیبان برای چمن­ های مصنوعی و موکت­های Outdoor استفاده می ­شود. این پشتیبان به صورت لاستیکی می‌­باشد، وزن آن سبک است و در برابر اشعه ماورا بنفش و تمامی شرایط آب ­و هوایی مناسب است.

همه چیز درباره موکت

اطلاعات بیشتر درباره جنس الیاف موکت

الیاف مورد استفاده در موکت‌ های اداری، مسکونی، هتلی و … دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشند. بعضی از آن ها برای مکان‌های کم تردد و برخی مناسب برای مکان‌های پرتردد هستند بعضی از آن ها بسیار راحت تمیز می‌شوند و بعضی قابل شستشو نیستند، برخی از آنها با قابلیت‌های عدم جذب کثیفی، قابلیت بالای انعطاف پذیری و غیره تولید شده‌اند و مابقی این قابلیت‌ها را شاید نداشته باشند. 

لازم است بدانید 80% قیمت موکت به الیاف آن برمی‌گردد، پس باید بدانید کدام یک از این کیفیت الیاف برای چه مکانی مناسب است.

 
موکت

پلی آمید

این جنس از الیاف بهترین گزینه در بین نخ های مورد استفاده برای تولید موکت می‌باشد. در زیر ویژگی های این الیاف را می توانید بررسی کنید.

 • حالت ارتجاعی بسیار عالی
 • مقاومت پیچ­ خوردگی­ های الیاف در برابر بازشدن
 • قابلیت تمیزشوندگی عالی
 • مقاومت زیاد در برابر کثیف­ شدن
 • قابلیت پنهان­ سازی کثیفی و چرک
 • مقاومت در برابر سایش
 • حداقل پرزدهی
 • طول عمر بالا

پلی استر

تا زمانی که این جنس با نایلون مقایسه نکنیم، انعطاف­ پذیری و مقاومت خوبی در برابر لکه دارد. پلی استر رنگ ­ها و طرح­‌های زیادی را به ما پیشنهاد می­‌کند. 

پلی­‌استر ضد حساسیت است، در برابر رطوبت، بید و کپک­ زدن مقاوم و ارزان­تر از پشم و نایلون می‌­باشد. تا زمانی که از لکه­ های روغنی محافظت شود، قابلیت تمیز کردن و نظافت خوبی دارد و همچنین با شامپو و دیگر تمیزکننده­‌های موکت نیز بسیار خوب عمل می کند.

 

پلی پروپیلن

این الیاف در مقابل لک و کثیفی مقاوم هستند و قیمت موکت بافته شده از این الیاف ارزان تر از انواع دیگر الیاف می‌باشد. این نوع از الیاف به صورت Solution Dyed رنگرزی می‌­شوند. با این حال، این الیاف حالت ارتجاعی ضعیفی دارند. و همچنین دارای قابلیت­ های مقاومت در برابر آب و رطوبت، لکه، فشار زیاد و الکتریسیته ساکن می‌باشد. پلی ­پروپیلن برخلاف دیگر الیاف، آب را به خود جذب نمی­‌کند.

جنس موکت ها امکان دارد که ترکیبی از پلی‌آمید و پلی‌استر یا پلی‌استر و پلی‌پروپیلن باشد.

الیاف پشم

گران ترین و بهترین الیاف تولیدی برای موکت، از پشم تولید می­‌شوند. لطافت، نرمی و احساس خوبی که این نوع الیاف به شما می‌دهند، بی‌همتاست. استقامت و انعطاف­ پذیری این الیاف بسیار بالاست اما از طرف دیگر قیمت موکت آن دو برابر نایلون می‌باشد. حتی بهترین الیاف تولیدی نیز نمی­ توانند تمام خصوصیت­ ها و مزایای پشم را درخود جای دهند. الیاف آن دسته از مدل‌های موکت هتلی که طراحی اختصاصی می‌شوند اغلب از این نوع الیاف هستند. این نوع الیاف بسیار راحت تمیز می‌­شوند اما برای نگهداری مناسب از آنها باید روش­ های مخصوص آنرا نیز فرا بگیرید تا طول عمر آن را افزایش دهید

موکت

موکت و نقش آن در فضای اداری

کاهش صدا در فضای اداری یکی از مهمترین مسئله‌های موجود در چنین فضاهای پر تردد است. امروزه انواع موکت اداری به جهت خلق فضاهای مدرن به بخش جدا ناپذیری ازمحیط های پرتردد بدل شده است.

عملکرد موکت در محیط

کارایی موکت های اداری در محیط های پر ترافیک فوق العاده است؛ به صورتی که نبود آن در چنین فضاهایی کم کم به امری دور از ذهن بدل می شود. کاهش صدا در فضای اداری با ارائه انواع مختلف موکت اداری، تجاری توسط شرکت نوین سیزال صنعت به نوعی سعی در فرهنگ سازی هرچه بیشتر استفاده از این متریال محبوب در ایران داشته است.

کاهش آلودگی صوتی

از مزیت‌های غیر قابل انکار موکت می توان به کاهش صدا در فضای اداری اشاره کرد. کاهش آلودگی صوتی محیط به آرامش هرچه بیشتر افراد حاضر در فضا نیز کمک می‌کند. و همین امر تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد محیط دارد.

به حداقل رساندن آلودگی محیط

هنگامی که در یک محیط اداری بتوانیم آلودگی های صوتی مضر را به حداقل برسانیم. در واقع شاهد میزان آرامش بیشتری در فضا خواهیم بود. و همین امر ارتباط مستقیمی با نحوه عملکرد کارکنان و بهره‌وری دو چندان آنها خواهد داشت. استفاده از موکت در فضا حس گرما و صمیمیتی به فضا می‌بخشد، که می توان جوی متفاوت از کار و زندگی را درهم آمیخت.

تنوع در طراحی فضای اداری

از طرف دیگر اشکال مختلف چیدمان در مراحل نصب موکت، طرح های گوناگون و دسترسی به طیف های گسترده رنگی مواردی است، که به طراحان دکوراسیون داخلی امکان طراحی در ابعاد بسیار وسیعی را حتی در کنار پارکت و لمینت می‌دهد. یکی از مفاهیم کلیدی در طراحی با استفاده از موکت امکان استفاده از تمام قابلیت های فضا به شکلی عملکردگرا و نوآورانه در جهت کاهش صدا در فضای اداری می باشد.

وجود موکت دراکثر فضاها به معنای دمیدن روح معماری معاصر با بافت و رنگی نو در ابعاد فضاهای امروزی است. شرکت نوین سیزال صنعت بیش از یک دهه است که در بالاترین سطح ممکن به ارائه خدمتی نو همت گماشته است تا در خلق فضاهای ماندگار سهیم باشد.

موکت

موکت هتلی و طراحی اختصاصی

موکت هتلی یکی از جنبه های هیجان انگیز و جذاب این صنعت به حساب می آید. این محصول یکی از المان های اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی هتل ها به شما می آید. در اقصی نقاط جهان هتل های ممتاز دارای موکت هایی با طراحی های بسیار جذاب و اختصاصی هستند. انتخاب این مورد مستلزم حصول اطمینان از کیفیت و استاندارد های لازم است.

کارشناسی متریال

وجود حساسیت های بسیار زیاد در کارشناسی متریال مورد استفاده جهت اطمینان از کیفیت الیاف موکت، نحوه رنگرزی و مشخصات فنی اهمیت انتخاب آن را برای هتل ها دوچندان می کند. از این رو ارائه خدمات کامل طراحی اختصاصی برای هتل ها و فضا هایی که نیاز به خلق المان های منحصر به فرد در طراحی داخلی خود دارند تا کمک به تصمیم گیری در مورد عناصر فنی و نحوه اجرا توسط تیم طراحی مجرب سیزال با بالاترین کیفیت ممکن انجام می پذیرد.

موکت های اکسمینستر

 به علت نحوه تولید پیچیده ای که دارند و وجود کیفیت و دقت در تمام مراحل تولید این موکت ها، حس لوکس و منحصر به فردی را با خود به همراه داردوجود چنین موکت هایی در مراکز تجاری بزرگ، فرودگاه ها، هتل ها یا حتی فضاهای مسکونی، امضایی از نوع توجه به کیفیت متریال استمدل های اکسمینستر گزینه اول متریال مورد استفاده برای کف در فرودگاه های بین المللی و هتل های رده بالا از سال های دور بوده است.

روند پیشرفت تولید

طی دو قرن گذشته روند ساخت این نوع فرش ها تغییرات بسیار کمی داشته استاما پیشرفت ها تکنولوژی و روند طراحی  مشخصات این نوع فرش پشمی را به سطوح جدید وارد کرده استاضافه شدن رنگ های قابل استفاده از ۸ رنگ به ۱۲ رنگ و امروزه در بهترین حالت به ۳۲ رنگ حاکی از همین تاثیر تکنولوژی بر این صنعت بوده است. اما بعد از گذشت سال ها روش تولید همچنان یکسان باقی مانده است که کمک شایانی به حفظ کیفیت آن کرده است.

منظر زیبایی شناسی

استفاده از موکت و فرش های اکسمینستر با در نظر گرفتن ویژگی های طراحی آن به نوعی یک قطعه هنری در بستر فضا است که داستانی را با خود به فضا می آورد که تا سالها همچنان تکمیل کننده ویژگی ها هیجان انگیز آن محیط باقی می ماند.

معایب اکسمینستر

 • قیمت بالا

مزایای اکسمینستر

 • ثبات ابعادی بیشتر جهت جلوگیری از گسستگی الیاف
 • ظاهر فوق العاده لوکس
 • طول عمر بسیار بالا
 • امکان طراحی های بسیار گسترده
 • دقت فوق العاده در پیاده سازی طرح های پیچیده
 • مقاومت بی نظیر در برابر ترافیک و تردد
 • بسیار شبیه به فرش دستباف