موکت یا کفپوش نسوز چیست؟

تعریف کفپوش نسوز و ضد حریق

موکت یا کفپوش نسوز و ضد حریق یکی از مباحث جالب توجه در زمینه موکت است البته بیشتر جنبه جالب توجه بودن آن اطلاعات غلط و باب شدن اصطلاح نادرست آن بین مردم است. در این مقاله، سیزال به تشریح موضوع کفپوش نسوز و ضد حریق پرداخته است.
کف پوش ها کلاس های مقاومتی متفاوتی در برابر حرارت دارند که موکت نیز از این قاعده مستثنی نیست! ابتدا بایستی به این موضوع اشاره کنیم که موکت نسوز یا کفپوش نسوز و ضد حریق وجود ندارد. ولی میزان واکنش به آتش در کفپوش ها بالاخص موکت ها درجه بندی خاصی دارد که به اختصار توضیحات آن مطرح میگردد.

میزان واکنش به آتش موکت:

واکنش به آتش موکت های اروپایی: برای سنجش مقاومت کف پوش موکت های تولید شده در اروپا از دو نماد Afl_Efl تقسیم بندی میشود.
Afl نشان دهنده بیشترین مقاومت در برابر آتش و به نوعی علامت کفپوش نسوز و ضد حریق میباشد که برای موکت هیچگاه عنوان نمیگردد. زیرا همانطور که پیشتر اشاره شد موکت نسوز وجود ندارد. بهترین درجه مقاومت موکت در برابر آتش Bfl میباشد و کمترین میزان مقاومت موکت Efl میباشد ، همچنین زمانی که هیچگونه آزمایشی بر روی موکت در برابر آتش صورت نگیرد از عبارت Ffl استفاده میگردد.
جز میزان مقاومت موکت در برابر آتش میزان دودی که در هنگام آتش سوزی از موکت ساطع میگردد نیز حائز اهمیت میباشد؛ و با عبارت Sنمایش داده میشود که S1 میزان انتشار دود کمتری نسبت به S2 دارد.
اشکال استفاده شده برای نسبت واکنش به آتش موکت های اروپایی به شرح ذیل میباشد.

واکنش به آتش موکت های امریکایی: آزمایش میزان اشتعال زایی موکت ها توسط دو کلاس ۱ و۲ میباشد:
کلاس ۱: برای بخش هایی که احتمال بیشتر است به عنوان مثال راهرو ها، ورودی و خروجی ها استفاده میشود.
کلاس ۲: برای بقیه مناطق فضا مورد استفاده قرار میگیرد.
بدیهی است که اطمینان از ایمنی در فضاهای مختلف اعم از هتل ها که ملزم به استفاده از موکت بوده و همه فضا ها از پوشش موکت بهرمند هستند اهمیت بالاتری دارد و البته این ایمنی در فضاهای دیگر از جمله فضا های اداری و همچنین مسکونی نیز بسیار حائز اهمیت میباشد. از این رو پیشنهاد میشود که برای پوشش فضا ها از موکت هایی استفاده شود که از میزان مقاومت مطلوبی در برابر حرارت برخوردار میباشند. در میان الیاف مورد استفاده جهت تولید موکت بعد از پشم ،نایلون یا همان پلی آمید بهترین انتخاب است؛ چرا که نقطه ذوب بالایی دارد و هنگام آتش سوزی شدت آتش را کنترل کرده و در همان نقطه میسوزد. که این امر از سرایت آتش به اطراف جلوگیری کرده و انتشار گازهای سمی را به حداقل میرساند. دیگر الیاف مورد استفاده در تولید موکت پلی استر و پلی پروپیلن میباشند که از این دو پلی استر از مقاومت بالاتری نسبت به پلی پروپیلن برخوردار میباشد.

باتوجه به تفاسیر ارائه شده و همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، موکت ضد حریق، موکت نسوز، و موکت ضد آتش یا هر اصطلاح دیگه ای که در این بحث می گنجد نادرست است.