موکت مناسب اتاق کودک

موکت مناسب اتاق کودک

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که موکت مناسب اتاق کودک چه موکتی است؟ 

طراحی اتاق کودک و انتخاب موکت مناسب برای والدین حساس تر از انتخاب موکت برای سایر قسمت های یک فضای مسکونی است. این حساسیت کاملاً منطقی است. چرا که در طراحی اتاق کودک باید به این نکته توجه شود که بچه ها به علت جنب و جوش بیشتر عملاً زمان زیادی را در معرض ارتباط با موکت هستند. در این مقاله ما در سیزال به بررسی جنس های متفاوت موکت، معایب، مزایا، آلرژی و باقی موارد مربوطه خواهیم پرداخت و به شما کمک می کنیم که انتخاب بهتری داشته باشید. اگر برای خرید موکت نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید مقاله زیر را بخوانید:


🔗راهنمای خرید موکت


موکت مناسب اتاق کودک

جنس الیاف موکت

پلی آمید:

این جنس از الیاف بهترین گزینه در بین نخ های مورد استفاده برای تولید موکت می باشد. در زیر ویژگی های این الیاف را می توانید بررسی کنید.

  • حالت ارتجاعی بسیار عالی
  • مقاومت پیچ­ خوردگی­ های الیاف در برابر بازشدن
  • قابلیت تمیزشوندگی عالی
  • مقاومت زیاد در برابر کثیف­ شدن
  • قابلیت پنهان­ سازی کثیفی و چرک
  • مقاومت در برابر سایش
  • حداقل پرزدهی

پلی استر:

تا زمانی که آن را با نایلون مقایسه نکنیم، انعطاف­ پذیری و مقاومت خوبی در برابر لکه دارد. پلی استر رنگ­ها و طرح­ های زیاد و خوبی را به ما پیشنهاد می­ کند. پلی­ استر ضد حساسیت است، در برابر رطوبت، بید و کپک­ زدن مقاوم و ارزان­تر از پشم و نایلون می­ باشد. تا زمانی که از لکه­ های روغنی محافظت شود، قابلیت تمیزکردن و نظافت خوبی دارد و همچنین با شامپو و دیگر تمیزکننده­ های موکت نیز بسیار خوب عمل می کند.

پلی پروپیلن:

مزیت این موکت شامل مقاومت در برابر کثیفی (به جز لکه­ های روغنی) و قیمت ارزان آن می­ باشد. تمام این موکت­ها به صورت Solution Dyed رنگرزی می­ شوند. با این حال، این الیاف حالت ارتجاعی ضعیفی دارند. نسبت نایلون ارزان­ تر می­ باشد و همچنین دارای قابلیت­ های مقاومت در برابر کثیفی، آب و رطوبت، لکه، فشار زیاد و الکتریسیته ساکن می­ باشد. پلی ­پروپیلن برخلاف دیگر الیاف، آب را به خود جذب نمی­ کند.

جنس موکت ها امکان دارد که ترکیبی از پلی آمید و پلی استر یا پلی استر و پلی پروپیلن باشد.

نگرانی در مورد سلامتی و امنیت کودکان از سنین ۸ ماهگی که شروع به چهار دست و پا راه رفتن می کنند آغاز می شود و تا حدود ۱۰ سالگی ادامه پیدا خواهد کرد.

در این بین شاخص هایی که اهمیت پیدا می کنند نکاتی است که در زیر بدان اشاره می کنیم.

راحتی، گزینه اول در انتخاب موکت مناسب اتاق کودک

در انتخاب موکت مناسب اتاق کودک باید به این نکته توجه داشت که پوست لطیف نوزادان به دلیل میزان حساس بودن باید از طرف والدین به میزان زیادی مورد توجه قرار گیرد. اهمیت این موضوع برای کودکان زیر یکسال بیشتر هم خواهد شد چرا که در سنین ذکر شده کودک بیشترین میزان تماس را با موکت خواهد داشت. به همین منظور مورد دیگری اهمیت پیدا می کند و آن هم آلرژی است. پیشنهاد سیزال مدل های SecretLamourSydney و Unique می باشد.

جنس موکت ها امکان دارد که ترکیبی از پلی آمید و پلی استر یا پلی استر و پلی پروپیلن باشد.

نگرانی در مورد سلامتی و امنیت کودکان از سنین ۸ ماهگی که شروع به چهار دست و پا راه رفتن می کنند آغاز می شود و تا حدود ۱۰ سالگی ادامه پیدا خواهد کرد.

در این بین شاخص هایی که اهمیت پیدا می کنند نکاتی است که در زیر بدان اشاره می کنیم.

آلرژی:

در مقاله های پیشین و در مطالب مربوط به مزایای موکت به این مورد با درج منبع موثق به این نکته اشاره کردیم که بر خلاف باور های رایج موکت به هیچ عنوان تاثیری در ایجاد آلرژی ندارد. بنابراین برای اتاق کودک مناسب است.

قابلیت پاک شدن لک و کثیفی:

کثیف شدن موکت اتاق کودک روندی است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. و می توان به شکلی اصولی آن را کنترل کرد. همین علت موکت اتاق کودک باید قابلیت حداقل نفوذ پذیری لک را داشته باشد و در صورت لک شدن بتوان آن را به حالت قبل برگرداند.

کاهش صدا:

کاهش سر و صدای ناشی از بازی و گاه بی قراری کودکان یکی از معضلات همیشگی نگهداری از آنها برای والدین بوده است. این مشکل برای خانواده هایی که در طبقات آپارتمان ساکن هستند و می تواند بیشتر هم باشد. و مسلماً محصولی که ما داریم در مورد آن بحث می کنیم، یعنی موکت به خودی خود هر صدایی را به حداقل می رساند.

طول عمر و ماندگاری:

ماندگاری کیفیت اولیه موکت و کوبیده نشدن در مرور زمان به شکل مستقیم به میزان کیفیت موکت و تراکم الیاف آن بستگی دارد. و البته نحوه استفاده از موکت که بدیهی است در صورت استفاده نادرست هیچ تضمینی برای هیچکدام از موارد ذکر شده وجود نخواهد داشت. اما در صورتی که موکت کیفیت مرغوبی را دارا و نحوه استفاده از آن نیز اصولی باشد تا سالها می توانید بر روی ماندگاری موکت تان حساب کنید.

دانستن این نکات جهت انتخاب موکت مناسب اتاق کودک الزامی است.