موکت های خارجی بی نظیر طراحی شده بر مبنای معماری لندن

موکت خارجی بی نظیر

موکت های خارجی بی نظیر

طراح بریتانیایی، تام دیکسون، تحت تأثیر الگوهای موجود در اطراف شهر لندن، کلکسیونی از هفت موکت خارجی را برای یکی از تولیدکننده‌های دانمارکی به نام ege طراحی کرده است. در فرش‌ها نقش‌هایی تکراری براساس اَشکال موجود در خیابان‌ها و ساختمان‌های اطراف شهر دیده می‌شود. از جمله پس‌زمینه‌ی روکش‌ سیمانی جاده، آجر و خطوط راه‌آهن.

ege عنوان کرد: «لندن نقطه‌ی حرکت برای این کلکسیون و برای Tom Dixon دنیایی الهام‌بخش است»؛ این تشکیلات پیش‌ از این برای طراحی مجموعه‌ای از فرش‌ها با یکی از طراحان ریکیاویک، یعنی کاترین اُلینا، همکاری کرده بود. این برند دانمارکی در ادامه گفت: « لندن شاید زیباترین و همین‌طور محسورکننده‌ترین شهر نباشد، اما مطمئنا یکی از پرکشش‌ترین شهرهای دنیا است».

موکت طرح خطوط راه‌آهن یکی از هفت فرش به نمایش درآمده در نمایشگاه مبلمان استکهلم بود و این فرش به خطوط راه‌آهن لندن اشاره دارد.

موکت خارجی بی نظیر
موکت خارجی بی نظیر

در موکت تماماً سیاه که شبیه به تَرَک می باشد ظاهر بتن شکسته شبیه‌سازی شده است.

موکت خارجی بی نظیر خطوط راه آهن

در موکت طرح «خطوط راه‌آهن» دیکسون به خطوط راه‌آهن لندن اشاره شده است. اما در موکت طرح یورش امواج از حرکات نقاشانه‌ی رنگ‌های خاکستری، سیاه و سفید استفاده شده است. بنابر گفته‌ی دیکسون: «این کلکسیون مجموعه‌ای از الگوها و بافت‌هایی است که خودبه‌خود از پروسه‌ی ساخت‌وساز یا پروسه‌ی فرسایش حاصل شده‌اند». موکت سیزال آلمان از بهترین موکت های خارجی موجود در کشور است که از بهترین متریال در ساخت این نوع موکت استفاده شده، تا در کیفیت بهترین باشیم. این اصل باعث شده تا برند و موکت سیزال نمادی از تمایز و کیفیت را دارا باشد.

دیکسون اضافه‌کرد: «من به چیزی فراتر از ماده و تأثیر آن بر مناظر معماری علاقه دارم. رنگ به‌عنوان یک الگو بسیار قدرتمند است، خصوصا هنگامی‌که درست مانند موکت سفارشی، در فضایی گسترده به‌کار برده شود». تمام این طرح‌ها مانند موکت های تایل یا موکت های خارجی بافته شده؛ علاوه‌ بر آن خریداران امکان ترکیب کردن الگوها و چیدمان دلخواه تایل های موکت را نیز دارند.

فرش سیاه و سفید تام دیکسون به نام «جریان» به‌نظر امواج رودخانه‌ی تایمز در لندن را به نمایش می‌گذارد.

موکت خارجی بی نظیر طراحی شده بر مبنای معماری لندن

موکت طرح آجر دیکسون شامل اَشکال سبز مستطیلی می‌شود که به‌صورت نامنظمی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

این نخستین باری نیست که دیکسون آثارش را براساس اَشکال معماری طراحی کرده است. او اخیرا با بیسازا  همکاری کرده است تا مجموعه‌ای از کاشی‌های گرافیکی برمبنای آجرها و دیوارهای سنگ‌ریزه‌دار را به نمایش بگذارد. 

طرح‌های بی نظیر از موکت خارجی سیزال آلمان را می توانید در نمایندگی رسمی سیزال در ایران ببینید.

دیکسون علاوه‌ بر طراحی سِت قهوه‌خوری آینه‌ای و نورپردازی به شکل چرخ‌دنده، اخیرا در هتلی متروکه در لندن فروشگاه موقت بزرگی را افتتاح کرده است.

موکت ها، از جمله طرح محو الگوهای تکراری بر مبنای اَشکال موجود در لندن را به نمایش می‌گذارند.

دیگر موکت هایی که اخیرا به نمایش گذاشته شده‌اند شامل این موارد می‌شوند: کلکسیون نمد و چوبِ ‌پنبه‌ای راه‌راه اثر هلا جونگریوس برای دانکسینا، و مجموعه‌ی موکت های طرح‌دار پاتریشیا اورکویلا برای برند اسپانیایی گَن، که این موکت ها دوخت بسیار برجسته‌ای دارند.

پیشنهاد می کنیم موکت هتلی سیزال را هم ببینید.

موکت خارجی بی نظیر

در موکت «دود» فرم‌های طبیعی‌تری به نمایش درآمده‌اند، در این فرش امواج سفید ابرها در پس‌زمینه‌ی قهوه‌ای قرار گرفته‌اند، درحالی‌که رنگ‌های سیاه و سفید در طرح «جریان»، به نظر امواج رودخانه‌ی تایمز را بازسازی می‌کنند. در موکت «دود» دیکسون، فرم‌های طبیعی‌تر به شکل امواج سفید ابرها به نمایش درآمده‌اند.

موکت خارجی بی نظیر

 

موکت خارجی بی نظیر