موکت اکسمینستر

موکت اکسمینستر چیست؟

برای اولین بار، سال 1755 میلادی در شهر اکسمینستر انگلستان، توماس ویتی که تحت تاثیر فرش های بزرگ ترک قرار گرفته بود، موکت طرح دار در ابعاد بزرگ را تولید کرد. بعدها این موکت ها در سالن عمارت سلطنتی موسیقی برایتون، کاخ سالترام، قلعه وارویک و غیره مورد استفاده قرار گرفت. این نوع موکت طرح دار بافته شده در ابعاد بزرگ، به موکت اکسمینستر در دنیا شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور مختصر، این موکت با ترکیب الیاف پشم و پلی آمید به روش Woven در متراژ بالا تولید می گردد. این الیاف می تواند به صورت ترکیبی یا فقط یکی از این دو باشد.

کیفیت موکت اکسمینستر بر اساس تعداد گره در هر متر مربع و گرماژ الیاف آن تعیین می گردد. این نوع موکت قابلیت رنگرزی تا ۳۲ رنگ را دارد که این عدد بیشترین تعداد رنگ در این سطح است.

از موکت اکسمینستر (Axminster) در محیط هایی مانند هتل ها، تالار پذیرایی، رستوران ها، سالن همایش و سایر مکان ها که نیاز به موکت طرح دار با طرح خاص و متفاوت دارد استفاده می گردد.

جنس الیاف موکت اکسمینستر

موکت اکسمینستر قابلیت تولید از ترکیب الیاف طبیعی پشم و الیاف مصنوعی پلی آمید (نایلون) را دارد. پشم خالص به عنوان با کیفیت ترین و بادوام ترین نوع الیاف در فضاهای با تردد بالا بسیار مناسب می باشد. پلی آمید نیز به دلیل آنتی استاتیک بودن و افزایش زیبایی و استحکام بیشتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیب این الیاف بستگی به درخواست شما دارد اما به طور معمول از ترکیب 80% پشم 20% پلی آمید، یا ترکیب 50% هرکدام و یا از الیاف 100% پلی آمید استفاده می شود.

روش رنگرزی موکت اکسمینستر

برای تولید این نوع موکت لازم است تا نخ های رنگ شده توسط دستگاه بافته شوند. به همین دلیل نوع روش رنگرزی این موکت ها قبل از تولید موکت یعنی از قبل رنگ شده (Pre-dyed) است. عموما رنگرزی به روش انحلالی (ِSolution Dyed) یا رنگرزی الیاف (Yarn Dyed) انجام می گردد.

شیوه تولید موکت‌ اکسمینستر

همانطور که در ابتدا گفته شد، این موکت به صورت Woven (تار و پودی) تولید می گردد. پس از طراحی موکت در محیط کامپیوتر توسط طراح، نقشه موکت به دستگاه های بافندگی مخصوص تولید موکت داده می شود و الیاف دولایه رنگرزی شده به همراه پنبه و جوت در یک دیگر بافته می شوند.

الیاف دولایه ترکیبی پشم و پلی آمید روی موکت را تشکیل می دهند و ترکیب جوت و پنبه پشتیبان (Backing) این موکت می باشد.

دوام و ماندگاری

این موکت ها به علت جنس الیاف، روش رنگرزی و نوع تولید، از تمام موکت های موجود در بازار، کیفیت و دوام بالاتری دارند. پشم و پلی آمید استفاده شده در این موکت ها، دوام و استحکام بسیار بالا را به ارمغان می آورد که در محیط های پرتردد و حتی بسیار پرتردد سالها قابل استفاده خواهد بود. به علت نوع روش رنگرزی که عموماً به صورت انحلالی الیاف رنگی تولید می شوند، پایداری رنگ موکت در برابر تردد، شستشو و نور آفتاب بسیار بالا می باشد.

در صورتیکه به همراه این موکت ها آندرلی نیز استفاده کنید، دوام و کارایی آنها تا 30% افزایش پیدا خواهد کرد.

ویژگی های موکت اکسمینستر:

ثبات ابعادی جهت جلوگیری از گسستگی الیاف

ظاهر فوق العاده لوکس

طول عمر بسیار بالا

امکان طراحی های بسیار گسترده

دقت فوق العاده در پیاده سازی طرح های پیچیده

مقاومت بینظیر در برابر تردد

بسیار شبیه به فرش دستباف

استفاده از موکت اکسمینستر با در نظر گرفتن خصوصیات طراحی آن، به نوعی یک اثر هنری است. اثری که یک داستان را با خود به فضا می‌آورد و تا سال ها همچنان تکمیل کننده هیجان آن محیط خواهد ماند.