موکت اکسمینستر

موکت اکسمینستر چیست؟

این نوع از فرش در قرن هجدهم میلادی در شهر اکس مینستر انگلیس برای اولین بار استفاده شد . موکت اکسمینستر مترادف، موکت با کیفیت است. این نوع از موکت هنوز هم به روش های سنتی رنگرزی و بافته می شوندبرای تولید ۳ تا ۵ متر از این نوع موکت یک ساعت زمان لازم استکیفیت موکت های اکسمینستر بر اساس تعداد گره در هر متر مربع و گرماژ الیاف آن تعیین می گرددموکت یا فرش اکسمینستر قابلیت رنگی تا ۳۲ رنگ را دارد که این تعداد بیشترین تعداد رنگ در این سطح میباشد.

موکت اکسمینستر جدای از کیفیت منحصر به فرد قابلیت رنگرزی بسیار بالا و قابلیت طراحی که دارد، موارد دیگری را نیز شامل میشود از جمله آنها میتوان به وضوح طرح بافته شده به مثابه فرش های دستباف، سهولت نگهداری و میزان بالای کاهش صدای محیط اشاره کرد. برای خرید موکت به فروشگاه سیزال مراجعه کنید.

دوام و ماندگاری موکت های اکسمینستر

هنگامی که موکت یا فرش در زمان بافته شدن به صورت woven به شکل تار و پود در پشتیبان بافته می‌شود، استحکام فوق العاده ای به موکت و فرش هایی از این دست می دهد که قابل قیاس با سایر روش‌های تولید نیستطول عمر این موکت ها ۲۰ تا ۳۰ سال، حتی در محیط های پر ترافیک می‌باشد این به این معنی است که موکت اکسمینستر بسیار با دوام‌تر از انواع دیگر موکت‌ها می‌باشندموکت ها معمولاً در اثر رفت و آمد و در صورت قرارگیری در محیط های پر رفت‌و‌آمد اثراتی از ساییدگی دیده می‌شود که در موکت های اکسمینستر، این حالت اتفاق نمی افتد و این نوع از موکت یا به اصطلاحی فرش، دچار ساییدگی و پاره شدن نمی‌شود.

جنس الیاف موکت اکسمینستر

موکت های اکسمینستر از ۸۰٪ پشم خالص و ۲۰٪ نایلون ضد الکتریسیته ساکن تولید می‌شونداین ترکیب الیاف از سال ۱۹۵۰ رایج بوده استاین مواد در تولید این نوع موکت‌ها منجر به جذب آلاینده‌های مضر مانند دی‌اکسید، نیتروژن و دی‌اکسید گوگرد می‌گرددبافت این نوع موکت ها به جذب رطوبت موجود در هوا نیز کمک می‌کند.

این فرش ها را میتوان به صورت کاملاً سفارشی شده تولید کرد، که استفاده از چنین موکت هایی به خصوص در هتل ها نشان از دقت توجه و کیفیت فضای مورد نظر می‌باشد.

شیوه تولید موکت‌های اکسمینستر

موکت‌های اکسمینستر به علت نحوه تولید پیچیده‌ای که دارند و وجود کیفیت و دقت در تمام مراحل تولید این فرش ها، حس لوکس و منحصر به فردی را با خود به همراه داردوجود چنین موکت‌هایی در مراکز تجاری بزرگ ، فرودگاه‌ها ، هتل‌ها و یا حتی فضا‌های مسکونی، امضایی از نوع توجه به کیفیت متریال استموکت‌های اکسمینستر گزینه اول متریال مورد استفاده برای کف در فرودگاه‌های بین‌المللی و هتل‌های رده بالا از سال های دور بوده استطی دو قرن گذشته روند ساخت این نوع فرش ها تغییرات بسیار کمی داشته استاما پیشرفت ها تکنولوژی و روند طراحی ، مشخصات این نوع فرش پشمی را به سطوح جدید وارد کرده است.  اضافه شدن رنگ های قابل استفاده از ۸ رنگ به ۱۲ رنگ و امروزه در بهترین حالت به ۳۲ رنگ حاکی از همین تاثیر تکنولوژی بر این صنعت بوده است. اما بعد از گذشت سالها روش تولید همچنان یکسان باقی مانده است که کمک شایانی به حفظ کیفیت آن کرده است

اگر می خواهید بدانید موکت چگونه تهیه می شود توضیحات زیر را بخوانید :

تولید موکت چگونه است؟

ویژگی های موکت اکسمینستر:

  • ثبات ابعادی جهت جلوگیری از گسستگی الیاف
  • ظاهر فوق العاده لوکس
  • طول عمر بسیار بالا
  • امکان طراحی های بسیار گسترده
  • دقت فوق العاده در پیاده سازی طرح های پیچیده
  • مقاومت بی نظیر در برابر ترافیک و تردد
  • بسیار شبیه به فرش دستباف
 

استفاده از موکت و فرش های اکسمینستر با در نظر گرفتن ویژگی های طراحی آن ، به نوعی یک قطعه هنری در بستر فضا است که داستانی را با خود به فضا می‌آورد که تا سالها همچنان تکمیل کننده ویژگی های هیجان‌انگیز آن محیط باقی می‌ماند.