طراحی های منحصربفرد موکت

طراحی موکت توسط استدیوی طراحی زاها حدید

استودیوی طراحی زاها حدید از طرح­ موکت ­هایی رونمایی کرد که از پروژه­ های مؤسس فقید این استودیو مثل پروژه MAXXI  و مرکز فرهنگی بین­ المللی جوانان نانجینگ الهام گرفته شده ­اند.

این طرح ­ها دربرگیرندۀ چهار تمِ معمول کارهای زاها حدید هستند: خطوط راه­راه، شکل­های روبان مانند، مناظر پیکسلی شده و اشکال سلولی.

این چهار تم در 22 طرح فرش دستبافت که با دستگاه­های بافندگی اکسمینستر بافته شده ­اند به کار رفته­ اند.

این موکت توسط استودیوی طراحی زاها حدید برای شرکت تولیدی royal thai طراحی شده و re form  نام دارد علت این نامگذاری این است که هر یک از موکت ها نمایانگر پیکربندی مجدد و دگرگونی هستند.

این استودیوی طراحی که در لندن است اعلام کرده که « الگوهای هر گروه از موکت ها ، امضای زاها حدید را که همان درهم ­آمیختن، لایه ­بندی و بازی با نور و سایه است را در خود دارد.»

« در طرح فرش ­های شرکت تولیدی royal thai  از رنگ­های جدید سفارشی مثل فیروزه­ ای، قرمز و سبز استفاده شده است.»

تیم طراحی از طرح ساختمان­ها و محصولاتی در فرش­ ها استفاده می­کند که به راحتی قابل شناسایی باشند.

الگوی خطوط راه­راه که در موکت ­ها استفاده شده بیانگر طراحی سیال و فوتوریستیِ زاها حدید در ساختمان MAXXI : موزه ملی هنر قرن 21 ام در رم و روبان های فلزی موجدار نمای ساختمان نوساز 520W در خیابان 28 ام است.

الگوی موکت هایی که طرح پیکسلی دارند یادآور نمای سوراخ­ سوراخ ساختمان مرکز فرهنگی بین­ المللی جوانان نانجینگ است.

در عین حال الگوی موجدارِ موکت هایی که طرح روبان دارند در فضای داخلیِ گالریِ استودیویِ طراحی زاها حدید در کلرکنول لندن دیده می­شود. همچنین این الگو در طرح­ های پیچیده مثل مجسمۀ تالوسِ درهم پیچیده که با چاپگر سه بعدی ساخته شده و گروه تحقیقاتِ طراحی و محاسبۀ زاها حدید آن را طراحی کرده  هم دیده می­شود.

و در آخر، موکت هایی که الگوی سلولی دارند بسیار شبیه به فرم­های مشبک به کاررفته در پروژه هایی مثل جواهرات کلافی طلای سفید هستند که این تیم با همکاری برند جواهر سازی سوئیسی CASPITA آنها را تولید کرده است.