طراحی های منحصربفرد موکت

طراحی موکت توسط استودیوی طراحی زاها حدید

استودیوی طراحی زاها حدید از طرح­ موکت ­هایی رونمایی کرد که از پروژه­ های مؤسس فقید این استودیو الهام گرفته شده است. می توان به پروژه MAXXI و مرکز فرهنگی بین­ المللی جوانان نانجینگ اشاره کرد.

این طرح ­ها در برگیرندۀ چهار تمِ معمول کارهای زاها حدید هستند. خطوط راه­راه، شکل­ هایی همانند روبان، مناظر پیکسلی شده و اشکال سلولی.

طراحی موکت

این چهار تم در 22 طرح فرش دستبافت که با دستگاه­های بافندگی اکسمینستر بافته شده ­اند به کار رفته­ اند.

این موکت توسط استودیوی زاها حدید برای شرکت تولیدی Royal Thai طراحی شده است. و re form  نام دارد علت این نامگذاری این است که هر یک از موکت ها نمایانگر پیکربندی مجدد و دگرگونی هستند.

این استودیوی طراحی که در لندن است اعلام کرده که « الگوهای هر گروه از موکت ها، امضای زاها حدید را که همان درهم ­آمیختن، لایه ­بندی و بازی با نور و سایه است را در خود دارد.»

« در طرح فرش ­های شرکت تولیدی Royal Thai از رنگ­ های جدید سفارشی مثل فیروزه­ ای، قرمز و سبز استفاده شده است.»

تیم طراحی از طرح ساختمان­ ها و محصولاتی در فرش­ ها استفاده می­ کند که به راحتی قابل شناسایی باشند.

الگوی خطوط راه­راه که در موکت ­ها استفاده شده بیانگر طراحی سیال و فوتوریستیِ زاها حدید در ساختمان MAXXI می باشد. موزه ملی هنر قرن 21 ام در رم و روبان های فلزی موجدار نمای ساختمان نوساز 520W در خیابان 28 ام است.

الگوی موکت هایی که طرح پیکسلی دارند یادآور نمای سوراخ­ سوراخ ساختمان مرکز فرهنگی بین­ المللی جوانان نانجینگ است.

طراحی منحصربفرد و خاص موکت

در عین حال الگوی موجدارِ موکت هایی که طرح روبان دارند در فضای داخلیِ گالریِ استودیویِ طراحی زاها حدید در کلرکنول لندن دیده می­ شود. همچنین این الگو در طرح­ های پیچیده مثل مجسمۀ تالوسِ درهم پیچیده که با چاپگر سه بعدی ساخته شده است. این الگو را که گروه تحقیقاتِ طراحی و محاسبۀ زاها حدید طراحی کرده هم دیده می­ شود.

و در آخر، موکت هایی که الگوی سلولی دارند بسیار شبیه به فرم­ های مشبک به کاررفته در پروژه هایی مثل جواهرات کلافی طلای سفید هستند. که این تیم با همکاری برند جواهر سازی سوئیسی CASPITA آنها را تولید کرده است.