الیاف موکت

الیاف موکت و جنس آن

جنس های مختلف موکت و الیاف آن اعم از الیاف پلی آمید، پشم، پلی استر و پلی پروپیلن که در تولید انواع موکت اداری، موکت مسکونی، هتلی و … دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. بعضی از آن ها برای مکان های کم تردد و برخی مناسب برای مکان های پرتردد هستند بعضی از آن ها بسیار راحت تمیز می‌شوند و بعضی قابل شستشو نیستند، برخی از آن ها با قابلیت های عدم جذب کثیفی، قابلیت بالای انعطاف پذیری و غیره تولید شده اند. لازم به ذکر است که 80% هزینه تولید موکت به الیاف آن برمی‌گردد، پس باید بدانید کدام یک از آن ها برای چه مکانی مناسب است.

الیاف موکت پلی آمید

در سال 1930 میلادی یک کلاس جدید در پلیمرهای مصنوعی اختراع شد به نام الیاف پلی­ آمید که اکثراً در تولید الیاف موکت با نام نایلون آن­ را می­ شناسیم. الیاف نایلون حدود 65% از موکت­ های تولید شده در دنیا را تشکیل می­ دهند. الیاف پلی­ آمید، دارای انعطاف و مزایای برتر بسیار خوبی می­ باشد.

خصوصیات زیر بخشی از مزایای الیاف پلی­ آمید می­‌باشند:

  • حالت ارتجاعی بسیار عالی
  • مقاومت پیچ­ خوردگی­ های الیاف (Twist) در برابر بازشدن
  • قابلیت تمیزشوندگی عالی
  • مقاومت زیاد در برابر کثیف­ شدن
  • قابلیت پنهان­ سازی کثیفی و چرک
  • مقاومت در برابر سایش
  • حداقل پرزدهی (به دلیل استفاده از الیاف BCF)

تمام این خصوصیات­ عالی باعث می­ شوند که موکت­ های تولید شده با پلی­ آمید برای استفاده در خانه و مکان­ های تجاری و اداری، بهترین گزینه باشند. موکت های مجموعه اداری معمولاً دارای الیاف پلی آمید می باشند. تنها نکته منفی این نوع الیاف تولید الکتریسیته ساکن است. که آن نیز با استفاده از مواد شیمیایی و فرآیند مخصوص، به حداقل ممکن کاهش پیدا می­‌کند.

از انواع پر مصرف الیاف نایلون می توان  پلی­ آمید 6.6 و پلی آمید 6 را نام برد که هر یک از آن ­ها دارای خصوصیت منحصر به فردی هستند. هر دو نوع نایلون 6 و 6.6، دارای کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن یکسانی هستند و تنها تفاوت آنها در ساختار ترکیبی مونومرهای آنهاست. برای سالیان سال، پلی­ آمید 6.6 به عنوان الیاف نایلونی برتر شناخته می ­شد اما پیشرفت­ های تکنولوژی، تفاوت بین این دو نوع الیاف را به حداقل رسانده است. با این حال، همچنان پلی­ آمید 6.6  جایگاه برتر خود را نسبت به الیاف دیگر موکت حفظ کرده ­است.

الیاف موکت پلی­ پروپیلن یا الفین

الیاف موکت پلی­ پروپیلن که الفین نیز نامیده می­ شود، که استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است، معایب و مزایای خاص خود را دارا می­ باشد. در حال حاضر 30 درصد موکت­ های تولیدی در جهان از این نوع الیاف ارزان تر تولید می­گردند. مزیت این موکت شامل مقاومت در برابر کثیفی (به جز لکه­ های روغنی) و قیمت ارزان آن می­ باشد. تمام این موکت­ها به صورت Solution Dyed رنگرزی می­‌شوند.

با این حال، این الیاف حالت ارتجاعی ضعیفی در برابر پلی­ آمید دارند که می­ تواند باعث فشرده ­شدن و یا اصطلاحاً له شدن موکت گردد. به دلیل نحوه­ ی رنگ­ کردن، تعداد رنگ­ها در این الیاف محدود می­ باشند.

اگر هنگام جا به­ جایی، مبلمان روی سطح این موکت کشیده­ شوند، الیاف آن به دلیل دمای ذوب پایین، ممکن است از بین بروند و یا مورد سایش قرار بگیرند. الفین بسیار راحت تمیز می­ گردد و اغلب کثیفی­ ها بر روی آن پایدار نمی­ باشد. الفین در اصل برای محیط­ های بیرونی (Outdoor) ساخته­ شده است و به نسبت نایلون ارزان­ تر می­ باشد و همچنین دارای قابلیت­ های مقاومت در برابر کثیفی، آب و رطوبت، لکه، فشار زیاد و الکتریسیته ساکن می­ باشد. پلی ­پروپیلن برخلاف دیگر الیاف، آب را به خود جذب نمی­‌کند.

این توضیحات نباید شما را از الیاف موکت پلی پروپیلن بترساند، زیرا این الیاف به نسبتِ قیمتی که دارند، بازدهی و خصوصیت ­های قابل توجهی نیز دربردارند. الفین شاید برای محیط­ های پر رفت و آمد مانند فرودگاه و یا مدرسه مناسب نباشد ولی می‌­تواند به خوبی در محیط ­های خانگی پر رفت و آمد مورد استفاده قرار گیرد. الیاف تولید ­شده با الفین مرغوب، می­ تواند خصوصیاتی مانند پلی­ آمید داشته­ باشد ولی انواع بی کیفیت آن به هیچ عنوان شما را راضی نخواهد کرد.

الفین تنها به صورت رشته نخ­ های ممتد (BCF) تولید می­ گردد. موکت ­های ساخته شده با الفین اغلب، به صورت حلقه­ ای می­ باشند.

الیاف موکت پلی­ استر

الیاف موکت پلی­ استر یکی از الیافی است که در تولید انواع موکت اعم از موکت رول و موکت تایل استفاده فراوان دارد. همچنین در مقابل محو شدن رنگ و لکه­ پذیری بسیار مقاوم می­ باشد. ولی مانند الفین قابلیت انعطاف­ پذیری ضعیفی دارد و درنتیجه زود ساییده و یا له می­ شود. موکت­ های ساخته­ شده از الیاف پلی­ استر اغلب دارای میزان الیاف زیاد با چگالی فراوان هستند. الیاف پلی­ استری که در هم تنیده می­ شوند، حالت ورم­ کرده به خود می­ گیرند. وقتی این گره ­ها از هم باز شوند حالت زشت و بدشکلی به موکت می ­دهند. اکثر خریداران موکت وقتی بر روی محصول دست می­ کشند، نرمی و لطافت خوبی را احساس می‌کنند.

این یک نوع کیفیت عینی می ­باشد. اما روش تست کردن درست الیاف موکت این است که سعی کنید با انگشت خود انتهای الیاف را لمس کنید و ببینید. این یک روش درست برای فهمیدن کیفیت موکت است و برای همه نوع الیافی کاربرد دارد. ولی برای الیاف پلی­ استر واجب و لازم است.

پلی­ استر تنها با الیاف منقطع (Staple Yarn) تولید می­ گردد. و تا زمانی که آنرا با پلی­ آمید مقایسه نکنیم، انعطاف­ پذیری و مقاومت خوبی در برابر لکه دارد. پلی استر رنگ ­ها و طرح­ های زیاد و خوبی را به ما پیشنهاد می­ کند. الیاف موکت پلی­ استر ضد حساسیت است، در برابر رطوبت، بید و کپک­ زدن مقاوم و ارزان­ تر از پشم و پلی­ آمید می­ باشد. تا زمانی که از لکه­ های روغنی محافظت شود، قابلیت تمیزکردن و نظافت خوبی دارد و همچنین با شامپو و دیگر تمیزکننده­ های موکت نیز بسیار خوب عمل می کند. برخی از الیاف پلی­ استر از بازیافت بطری­ های پلاستیکی تولید می­ شوند.

پس اگر به محیط زیست اهمیت می دهید، دنبال موکت­ های تولید شده از الیاف پلی استر بازیافت شده بگردید. الیاف موکت پلی­ استر را بیشتر برای مکان­ های خانگی توصیه می­ کنند که از نرمی خوبی برخوردار است و در بین الیاف مصنوعی، بیشترین شباهت را به پشم دارد.

با این حال، این الیاف حالت ارتجاعی ضعیفی در برابر پلی­ آمید دارند که می­ تواند باعث فشرده ­شدن و یا اصطلاحاً له شدن موکت گردد. به دلیل نحوه­ ی رنگ­ کردن، تعداد رنگ ­ها در این الیاف محدود می ­باشند.

الیاف موکت از جنس پشم

گران ترین و بهترین الیاف تولیدی برای موکت، از پشم تهیه می­ شوند. لطافت، نرمی و احساس خوبی که این نوع الیاف به شما می­ دهند، بی همتاست. استقامت و انعطاف­ پذیری این الیاف بسیار بالاست اما از طرف دیگر دو برابر نایلون قیمت دارد. حتی بهترین الیاف تولیدی نیز نمی­ توانند تمام خصوصیت­ ها و مزایای پشم را درخود جای دهند.  الیاف آن دسته از مدل های موکت هتلی که طراحی اختصاصی می شوند اغلب از این نوع الیاف هستند. این نوع الیاف بسیار راحت تمیز می­ شوند اما برای نگهداری مناسب از آنها باید روش­ های مخصوص آنرا نیز فرا بگیرید تا طول عمر آن را افزایش دهید.